J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
19 بهمن 1398 14:56:24
انتقال آب سد طالقان، الويت اصلي و كليدي استان قزوين است

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين گفت: آبرساني از سد طالقان به شهر ها و روستاهاي استان الويت اصلي و كليدي استان است.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين؛ ابوالفضل ياري در ويژه برنامه شبكه استاني قزوين با عنوان كارنامه كه به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي پخش مي شود، اظهار داشت: انتقال آب از شاهرود و الموت رود هم براي نجات كشاورزي دشت قزوين هم يكي از چشم اندازهاي ديگر استان مي باشد.

وي افزود: اصلاح الگوي مصرف و ترغيب كشاورزان براي استفاده از ابياري تحت فشار هم يكي از سياستگذاري هاي استان در بخش كشاورزي است.

ياري در اين برنامه به تشريح برنامه ها و اقدامات الويت دار استان پرداخت و تصريح كرد: مديريت عالي استان با هدفگذاري برنامه ها و اقدامات الويت دار استان به دنبال توسعه و شتابدهي به آن مي باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ادامه داد: در سال هاي گذشته رويكرد مديران در دهه فجر ارائه گزارش عملكرد سازمان ها و دستگاه هاي اجرايي بود كه مورد اقبال مردم قرار نمي گرفت اما امسال قرار بر تشريح برنامه ها و اقدامات الويت دار اسان گرفتيم تا مردم با هدفگذاري و سياست گذاري هاي استان آشنا شوند.

وي اضافه كرد: هدف از اشتراك برنامه ها و اقدامات الويت دار استان با مردم، صاحبنظران و نخبگان استفاده از پيشنهادات و مطالبه گري آنان براي اجراي اين طرح ها مي باشد.

ابوالفضل ياري خاطرنشان كرد: از مركز صدا و سيماي مركز قزوين هم درخواست داريم تا اجراي اين طرح ها و اقدامات را در الويت مطالبه گري خود قرار دهد و بصورت مستمر پيگيري كند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در برنامه كارنامه شبكه استاني قزوين گفت: دانستن اهداف استان با شفافيت كامل حق مردم استان است و بايد اجراي اين اهداف را از ما مسئولين مطالبه كنند.

نرخ بيكاري به 7 درصد كاهش خواهد يافت

ياري در ادامه اين برنامه يكي از اهداف استان را كاهش نرخ بيكاري تا 7 درصد عنوان كرد و افزود: با ايجاد ساليانه 35 هزار شغل در استان مي توان طي 3 سال آينده نرخ بيكاري در اسان را به 7 درصد كاهش داد.

وي تصريح كرد: اين هدفگذاري آرمانگرايانه نيست و در حوزه ي خدمات، كشاورزي و مسكن براي رسيدن به اين عدد برنامه ريزي شده است.

ياري ادامه داد: طرح مسكن روستايي و اقدام ملي مسكن مي تواند منجر به كاهش 2 درصدي نرخ بيكاري در استان شود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان گفت: در استان قزوين سالانه بيش از 12 هزار شغل بدون برنامه ريزي مديران ايجاد مي شود اما ما با يك هدفگذاري جدي قصد داريم تا ساليانه 35 هزار شغل در استان ايجاد كنيم تا در مدت 3 سال نرخ بيكاري در استان را به 7 درصد برسانيم.

ابوالفضل ياري در ادامه در پاسخ به سوال مجري برنامه در رابطه با تعداد شغل هايي كه توسط افراد غير بومي استان اشغال مي شود، خاطر نشان كرد: بين 20 تا 30 درصد شغل هايي كه در استان ايجاد مي شود بنا به دلايل مختلفي در اختيار ساكنين استان هاي همجوار قرار مي گيرد كه با توجه به دستور استاندار و مصوبات اخير جلسه كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه گذاري اين چالش با همكاري واحد ها حل خواهد شد.

70 فرآيند، مجوز و استعلام سرمايه گذاري از طريق پنجره واحد الكترونيك ارائه مي شود

ياري در ادامه برنامه يادآور شد: يكي از مشكلات سرمايه گذاران در استان قزوين زمان بر بودن صدور مجوز ها و استعلام فرآيندها مي باشد.

وي افزود: در حال حاضر صدور مجوز براي برخي پروژه هاي بين 150 الي 200 روز در استان قزوين طول مي كشد كه با راه انازي گنجره واحد الكترونيك به 30 روز كاهش خواهد يافت.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين اظهار داشت: مهمترين هدف پنجره واحد الكترونيك كاهش بروكراسي اداري مي باشد.

ابوالفضل ياري تصريح كرد: در حال حاضر 2 فرآيند در پنجره واحد الكترونيك ارائه شده كه تا پايان امسال به 27 فرآيند و در اسفند ماه سال 99  به 70 فرآيند خواهد رسيد.

وي استفاده از تجربه استان هاي ديگر در رابطه با پنجره واحد الكترونيك را لازم دانست و اضافه كرد: اين طرح با موفقيت در استان آذربايجان شرقي و زنجان اجرا شده است.

هاب لجستيك در قزوين راه اندازي خواهد شد

ياري خاطر نشان كرد: هاب لجستيك يكي از اقدامات ما در حوزه تجارت، حمل و نقل و ترانزيت كالا مي باشد كه تفاهم نامه احداث آن بين استانداري و وزارت راه و شهرسازي امضا شده است.

وي افزود: مطالعات و مكان يابي هاب لجستيك قزوين انجام شده و فاز اجرايي آن از سال آينده آغاز خواهد شد.

ياري دهكده لجستيك را مجموعه اي از فرآيندهاي مربوط به گمرك، بانكداري، انبارداري، هواپيماي باري، قطار و پايانه هاي صادراتي كه بصورت يكپارچه در يك پهنه سرزميني محدود شكل گرفته، تعريف كرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تصريح كرد: قزوين مي تواند يكي از هاب هاي توزيع و نقش مكمل منطقه آزاد انزلي را داشته باشد.

وي با اشاره به برگزاري جلسات كارشناسي اين موضوع و معرفي سرمايه گذار آن خاطر نشان كرد: احداث هاب لجستيك قزوين تا تيرماه سال آينده به نتيجه قطعي خواهد رسيد و معتقديم احداث هاب لجستيك اثر انفجاري در توسعه قزوين خواهد داشت.

قزوين داراي منطقه ويژه اقتصادي مي شود

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در ادامه ويژه برنامه تلويزيوني كارنامه به مناسبت دهه فجر، نويد راه اندازي منطقه ويژه اقتصادي را به مردم استان داد و اضافه كرد: طرح منطقه ويژه اقتصادي قزوين در مجلس تصويب شده و مديريت عالي استان پيگير اجراي اين طرح است.

ابوالفضل ياري تصريح كرد: مطالعات منطقه ويژه اقتصادي قزوين انجام شده و دستگاه هاي متولي و  مديريت عالي استان به دنبال اجراي اين طرح در بخشي از تاكستان در آينده اي نزديك هستند.

وي بيان كرد: فاز مطالعاتي اين طرح از سال 92 آغاز شده، مكانيابي آن صورت گرفته و مصوبه مجلس را هم گرفته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ادامه داد: استان قزوين جز معدود استان هايي است كه اين طرح را اجرا خواهد كرد.

ياري افزود: منطقه ويژه اقتصادي منطقه اي كوچك تر از منطقه آزاد است و طرح هاي تعرفه اي كمتري در بيمه و گمرك براي سرمايه گذاران در اين منطقه وجود دارد و همچنين در اين منطقه صادرات آسان تر خواهد بود و فرصت سرمايه گذاري براي سرمايه گذاران خارجي آسان تر مي شود.

ايجاد شهرك قطعه سازي و پوشاك از الويت هاي استان قزوين است

ابوالفضل ياري با اشاره به توسعه استان با توجه به حفظ محيط زيست اظهار داشت: ايجاد شهرك قطعه سازي و پوشاك علاوه بر آلايندگي كم ايجاد اشتغال فراواني خواهد داشت و از همين رو يكي از الويت هاي استان است.

وي بيان كرد: در روستاي زياران بيش از 120 واحد قطعه سازي وجود دارد كه مستقيما با شركت هاي خودروسازي كشور همكاري دارند.

ياري ايجاد شهرك پوشاك را با توجه به تحريم ها ظرفيت مناسبي در استان عنوان كرد و گفت: مكانيابي و مطالعات ايجاد شهرك پوشاك انجام شده و در مكانيابي آن سهولت دسترسي ارتباط عمومي لحاظ شده است.

شهرك 1000 هكتاري انرژي در قزوين راه اندازي مي شود

دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان در ادامه برنامه تلويزيوني كارنامه يكي از اهداف و الويت هاي استان را استفاده از انرژي هاي پاك عنوان كرد و خاطرنشان كرد: در پهنه قزوين گسترش 100 هزار هكتاري بيايان را داريم كه مي توان از اين بيابان ها براي توليد انرژي برق از طريق نيروگاه هاي بادي و خورشيدي اقدام كرد.

ابوالفضل ياري ادامه داد: هزار هكتار از اراضي بياباني آبيك را به احداث شهرك انرژي اختصاص داديم كه كاملا مدرن خواهد بود.

وي بيان كرد: در اين شهرك هم توليد پنل هاي خورشيدي و هم توليد انرژي برق از نيروگاه خورشيدي درنظر گرفته شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تصريح كرد: يك شركت آلماني تقاضاي سرمايه گذاري در اين شهرك را دارد و در حال دريافت مجوزات لازم است.

ياري در پاسخ به سوال مجري اين برنامه در رابطه با ميزان عملياتي بودن اين برنامه ها و مشاركت دولت گفت: تمامي اين طرح ها مطالعاتشان انجام شده و همگي قابل اجرا هستند و بايد فعل خواستن اجراي آن صرف شود.

وي افزود: اعتبارات دولتي تنها اهرمي براي جذب سرمايه گذار است و در استان براي اجراي هر طرح با چندين سرمايه گذار مذاكره شده تا بهترين گزينه را انتخاب كنيم.

قزوين، قطب چشم پزشكي و تشخيص پزشكي كشور مي شود

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان گفت: با توجه به اينكه استان قزوين در مركز جمعيت 35 ميليون نفري استان هاي اطرافش قرار دارد مي توان از اين رفيت در عرصه پزشكي بهره برد.

وي افزود: طبق مطالعات انجام شده و با توجه به ظرفيت هاي موجود در استان مي توان قزوين را به قطب چشم پزشكي و تشخيص پزشكي كشور تبديل كرد.

ياري بيان كرد: در حوزه چشم پزشكي ظرفيت انساني بي نظيري داريم كه در كشور هم برند هستند و آماده سرمايه گذاري در اين بخش هستند كه در حال حاضر به دنبال دريافت مجوزات لازم براي تحقق اين هدف هستند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اظهار داشت: در حوزه تشخيص پزشكي هم استان قزوين با توجه به نزديكي به تهران ظرفيت خوبي دارد تا مردمي كه از استان هاي ديگر براي آزمايشات پزشكي به تهران مراجعه مي كنند را برعهده بگيرد.

وي مشاركت بخش خصوصي در اين زمينه را لازم دانست و عنوان كرد: تمامي اين طرح ها قابليت اجرا و سودآوري دارد.

ابوالفضل ياري بيمارستان 1000 تخت خوابي قزوين را هم ظرفيت مناسبي به عنوان دهكده سلامت و درمان استان معرفي كرد.

آبگرم هاي استان به قطب هاي آبگرم كشور تبديل خواهند شد

دبير كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه گذاري استان در ادامه برنامه با اشاره به الويت هاي استان در حوزه گردشگري تصريح كرد: آبگرم يله گنبد و خرقان استان قزوين ظرفيت تبديل شدن به قطب هاي آبگرم كشور را دارد.

ياري افزود: با توجه به نزديكي استان قزوين به تهران مي توان آبگرم ها و غارهاي استان را ساماندهي كرد تا در اين حوزه يك جهش عظيمي رخ دهد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يكي ديگر از اقدامات اين حوزه را منطقه نمونه گردشگري كامان عنوان كرد و گفت: دهكده طبيعت قزوين از ديگر اقدامات حوزه گردشگري استان مي باشد كه اكنون تبديل به يك برند ملي شده است. وي اضافه كرد: دهكده طبيعت باراجين در ستاد اقتصاد مقاومتي كشور تصويب شده و با كمك دكتر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور رديف بودجه براي آن درنظر گرفته شده است.

ياري در پايان اين برنامه از مردم استان خواست، اجراي برنامه ها و اقدامات الويت دار استان را از مسئولين مطالبه كنند و ما هم به عنوان خدمتگزار مردم آماده پاسخگويي هستيم.

Powered by Tetis PORTAL