J
I
K
A
B
17 شهريور 1400 9:32:34
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين:
قزوين بهشت گمشده سرمايه گذاري و گردشگري است

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين با اشاره به ظرفيت‌هاي سرمايه گذاري در استان قزوين گفت: قزوين بهشت گمشده سرمايه گذاري و گردشگري است.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين و به نقل از خبرگزاري صداوسيما مركز قزوين، ابوالفضل ياري در برنامه گفت و گوي ويژه خبري شبكه قزوين گفت: تدوين سند آمايش سرزميني استان قزوين از سال ۸۹ با دو تيم مشاور، آغاز شد و اجراي اين سند باعث مي‌شود تا براي نسل‌هاي آينده منابع مان را حفظ كنيم و از سوي ديگر مردم در شرايط رفاه بهتري زندگي كنند.

وي افزود: سند آمايش سرزميني كه شوراي عالي آمايش در سال ۹۹ اصلاح و آن را ويرايش كرد، افق ۱۴۲۴ را در نظر گرفته است و همه استان‌ها بايد برنامه هايشان را بر اساس سند اصلاح شده اجرا كنند.

ياري خاطرنشان كرد: سند آمايش سرزميني از نظر شرايط زماني و مكاني به ويژه تحولات دنيا، بايد به روزرساني شود.

وي افزود: پروژه‌هاي جدي و ضد سند آمايشي كه زيست بوم را تحت تاثير قرار دهد؛ بعد از اجراي اين سند با مقاومت جدي استان و گزارش‌هاي متعدد مواجه شده است، به طوري كه در مورد نيروگاه بوئين زهرا مصوب شد كه اين نيروگاه بايد از كلاس اف كه آلايندگي نداشته و كم آب بر باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان خاطرنشان كرد: بر اساس سند آمايش سرزميني، نبايد صنايع سنگين آب بر در استان قزوين داشته باشيم و بايد به سمت صنايع «هاي تك» و دانش بنيان برويم.

وي افزود: شهرك هزار هكتاري انرژي براي نجات بيابان‌هاي بوئين زهرا و آبيك و هاب لجستيك در منطقه اقتصادي تاكستان بايد اجرايي شود و اين امر نشان مي‌دهد كه استان قزوين مطابق سند آمايش سرزميني حركت مي‌كند.

ياري با بيان اينكه استقرار هرگونه صنايع بايد داراي مصوبه سند آمايش سرزميني باشد، گفت: صنايعي مثل فولاد و پتروشيمي بايد به سواحل مكران و نقاط داراي آب منتقل شوند و صنايع «هاي تك» بايد به نقاط مركزي منتقل شوند.

وي افزود: برخي از مصوبات ما چه در سفر رهبر انقلاب و چه در سفر‌هاي رؤساي جمهور ناشي از نياز مردم استان است و برخي از پروژه‌هاي استان قزوين، بين منطقه‌اي است و چند استان در آن درگير هستند بنابراين در موضوع محور قزوين- رحيم آباد- كلاچاي با استان گيلان به مشكل برخورد كرديم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تأكيد كرد: در حوزه شهرستان البرز و آبيك ۶ برابر بيشتر از ظرفيت اكولوژيكي و طبيعي منطقه، صنايع مستقر شده اند و بر همين اساس، آلايندگي‌ها در اين نقاط بيداد مي‌كند، اما برعكس برخي از نقاط مانند طارم و آوج هنوز به توسعه نرسيده اند.

وي افزود: نواحي صنعتي جديد در سگزآباد، آوج، خرمدشت و آراسنج مستقر خواهند شد.

ياري با بيان اينكه به سمت نظام چند قطبي و چند منطقه‌اي حركت خواهيم كرد، گفت: اگر تحريم‌ها از بين برود، زنجيره توسعه صنايع در استان قزوين تكميل خواهد شد.

وي افزود: آب قابل برنامه ريزي، طرح جامع سازگاري با كم آبي و محدوديت‌هاي صنايع آب، فصول جديدي هستند كه در زمينه كشت به جهاد كشاورزي استان قزوين ابلاغ شده است و كشاورزان بايد محصولاتي كشت كنند كه با آب موجود در استان تناسب داشته باشد.

به گفته رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين، كشت برنج در الموت و طارم ممنوع است، اما صد‌ها سال است كه در اين منطقه برنج كشت مي‌شود و اينكه بخواهيم يك شبه جلوي كشت را بگيريم اصلاً كار درستي نيست.

ياري با بيان اينكه در حوزه گردشگري تاريخي در سند آمايش سرزميني به استان قزوين توجهي نشده است، گفت: اگر به اين موضوع توجهي مي‌شد بايد شاهد احداث هتل ۴ يا ۵ ستاره در قزوين مي‌بوديم.

وي افزود: آبگرم يله گنبد و قره قان و ساير مناطق گردشگري مانند قلعه حسن صباح و ... مي‌توانند تبديل به قطب گردشگري استان قزوين شوند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قزوين تأكيد كرد: در حوزه گردشگري سلامت در استان قزوين اميدواريم با احداث بيمارستان هزار تختخوابي بتوانيم يكي از قطب‌هاي گردشگري سلامت باشيم.

وي با بيان اينكه قزين بهشت گمشده سرمايه گذاري و گردشگري است، افزود: ثبت جهاني الموت و احداث جاده آن بايد سريع‌تر اتفاق بيفتد چرا كه گردشگري، يكي از پاك‌ترين حوزه‌هاي سرمايه گذاري در استان قزوين محسوب مي‌شود.

ياري با بيان اينكه وضعيت سرمايه اجتماعي در استان قزوين خيلي خوب نيست، تصريح كرد: برنامه‌هاي اقتصادي به شرطي موفق مي‌شوند كه پشتوانه آنها، سرمايه اجتماعي و اعتماد مردم باشد.

وي افزود: هر چقدر عزت و غرور و شهروند قزويني بودن تقويت شود، ميزان سرمايه‌هاي اجتماعي نيز به سرعت تقويت مي‌شود.

Powered by Tetis PORTAL