J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
26 ارديبهشت 1396 11:52:16
سيستم بانكي كشور چرخه توليد را به حركت در آورده است

رييس كل بانك مركزي گفت: سيستم بانكي كشور توانسته به خوبي چرخه توليد را به حركت در آورد.

ولي الله سيف در همايش تجليل از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتي استان قزوين افزود: در سال ۹۲ شرايط اقتصادي كشور و نوسانات ارزي به گونه اي بود كه دلالي و واسطه گري و سفته بازي رونق داشت و تورم بيداد مي كرد.

وي ادامه داد: در حالي كه ظرفيت هاي بسيار خوبي براي توليد و اشتغال داريم و با دسترسي به بازار ۴۰۰ ميليون نفري و منابع سرشاري زيرزميني و نيروي متخصص و جوانان تحصيل كرده مي توانيم كارهاي بزرگي را ممكن كنيم.

سيف اظهار داشت:باهمه تلاشهايي كه با تدبير و نگاه ديپلماسي و رهنمودهاي رهبري انجام شد رشد ۱۱.۶ درصدي  صورت گرفت كه حاصل دستاورد برجام بود اما متاسفانه به برجام جفا شده است.

وي گفت:عظمت برجام بسار بالاست امابرخي حتي افزايش صادرات رامربوط به فروش نفت مي دانند در حالي كه اگر برجام نبود امروز بيشتر از ۲۰۰ هزار بشكه نيز نمي فروختيم اما با برجام و با اقتدار در اوپك توانستيم سهم از دست رفته خود را بگيريم و حجم صادرات نفتي ما دوبرابر شد كه اين منبع مالي در توسعه كشور نقش مهمي داشته است.

سيف تصريح كرد: با برنامه ريزي انجام شده حركت در مسير خروج از ركود و رشد اقتصادي آغاز شده و در شرايطي كه هشت فصل رشد منفي داشتيم و ركود و تورم ۴۰ درصدي حاصل آن بود.

وي يادآورشد:پيش نياز حركت در مسير اصلاح اقتصادي مهار تورم بود كه بر روي آن تمركز كرديم و روند كاهشي آن محقق شد و با شور و هيجان مردمي به انضباط مالي و پولي مناسبي رسيديم و نتايج آن ارزشمند بود.

وي يادآورشد: ۹۵ سالي استثنايي بود و بعد از ۲۶ سال به تورم يك رقمي رسيديم و تلاطم و نوساني كه در بازار ارز وجود داشت ودلار تا۴ هزار تومان هم رسيده بودتوسط دولت كنترل شد.

سيف گفت: در دولت يازدهم سياست اصلي مانگاه كارشناسي به اقتصاد كلان وارز بود وبا انسجام ايجاد شده توسط بانك مركزي توانستيم آرتمش را در بازار ارز ايجاد كنيم.

وي اضافه كرد: ارزش ريال در برابر يورو ۴ درصد تقويت شده است و امروز در صادرات و واردات با دلار كار نمي كنيم و امروز در دوره اي هستيم كه امكان اصلاح، برنامه ريزي و آينده نگري ايجاد شده تا دين خود را نسبت به مردم ادا كنيم.

جانشين رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در استان قزوين تصريح كرد: هدف مهم ما اين است كه نظام بانكي به طور كامل و ۱۰۰ درصد در خدمت توليد باشد و انباشت ۴ دهه تكاليف، تحميل هاي غير اصولي و استفاده مكرر از نظام بانكي موجب شد شرايط امروز ايجاد شود.

وي گفت: بايد تلاش كنيم تا تسهيلات بانكي بيشتر شود و در اختيار توليد و بنگاههاي اقتصادي، بخش كشاورزي، صنعت، گردشگري و خدمات قرار گيرد.

رئيس كل بانك مركزي اظهارداشت: قدرت اعطاي تسهيلات بانكي بسيار تحليل رفته در حالي كه با عطش تقاضا مواجهيم وامكانات محدود مواجهيم كه در كنار مديريت هاي غلط در گذشته و برخي سياست هاي دولتي اشتباه دچار مشكل شده ايم.

سيف گفت: بانكها در اداره واحدهاي واگذار شده براي معوقات تخصص ندارند و بايد در يك دوره دو تا سه ساله ضمن واگذاري اين واحدها از اين مشكل خارج شويم.

وي اضافه كرد: نبودتعادل درآمدوهزينه ها از ديگر مشكلات نظام بانكي است و متاسفانه مسئولان نيز هرگز باور نداشته اند كه بايد به نظام بانكي توجه ويژه كرد.

رئيس كل بانك مركزي تصريح كرد: سرمايه بانكهاي دولتي در اين دوره ۲.۵ برابر شده است و بايد اين ميزان دوباره تقويت شود تا بتوانيم به نيازهاي اين بخش پاسخ دهيم.

سيف اظهارداشت: تحريم ها باعث شد رابطه بانكي ما با نظام بانكي بين المللي قطع شود و پس از آن تحولاتي در نظام بين الملل رخ داد و دستورالعمل هايي براي پولشويي شكل گرفت كه ما از اينها دور افتاديم و چون با استاندارد روز منطبق نيستيم.

وي گفت: در شرايط پسابرجام بسياري از گره ها باز شده اما اشكال آنجاست كه بايد ساختارهاي ملي، استانداردهاي تعيين شده را رعايت و حل كنيم و سيستم و نظام بانكي بايد شرايط برقراري ارتباط با نظام جهاني را داشته باشد.

سيف اظهارداشت: قطع ارتباط نظام بانكي كشور با نظام بانكي بين المللي موجب شد تا تجارت خارجي از سيستم بانكي خارج شود و در مسير واسطه ها قرار گيرد و ابزاري ديگر از شبكه هاي صرافي استفاده شد كه پر ريسك است.

وي بيان كرد: اما با كارهاي انجام شده شاهديم كه بتدريج نيازهاي ارزي لازم و تسويه حسابهاي خارجي از صرافي ها به سمت شبكه بانكي سوق پيدا كرده است كه بتدريج جايگاه خود را پيدا مي كنيم.

سيف گفت: به اصلاح ساختار بانكي باور داريم و با تمركز با فعاليتهاي كارشناسي از اتلاف منابع جلوگيري خواهيم كرد تا همين منابع محدود نيز بخوبي مديريت شده و در اختيار توليدكننده و نيازمند واقعي قرار گيرد.

وي اظهارداشت: متاسفانه در گذشته با بي تدبيري شاهد رشد دكه ها و موسسه هاي مالي با مجوز برخي نهادها بوديم كه تجربه بانكي نداشتند و با سليقه هاي مختلف شكل گرفته بود و امروز براي مردم مشكل ساز شده اما بانك مركزي بدنبال ساماندهي اين موسسات ومراكز است.

سيف بيان كرد: از مجموع هشت تعاوني مالي وضعيت هفت تعاوني از جمله موسسه ميزان و ثامن الحجج مشخص شده و بقيه را نيز ساماندهي مي كنيم.

Powered by Tetis PORTAL