J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
25 مهر 1395 11:59:28
جلوگيري از نوسان هاي هيجاني در بازار ارز جزو سياست هاي بانك مركزي است

رييس كل بانك مركزي گفت: سياست بانك مركزي در رابطه با ارز، كنترل قيمت و جلوگيري از نوسان هاي هيجاني است.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه استان قزوين ولي الله سيف در هفتدهمين جلسه ستاد فرماندهي اقصاد مقاومتي استان قزوين افزود: با استمرار تورم تك رقمي شاهد افزايش قدرت اقتصادي كشور خواهيم بود و انتظار داريم با اين روند حتي شاهد كاهش قيمت ارز نيز باشيم.

رئيس كل بانك مركزي به تلاش هاي دولت براي پيشبرد سياست هاي اقتصاد مقاومتي اشاره كرد و گفت: در اين حوزه گام هاي زيادي برداشته شده كه يكي از آنها تعيين هركدام از اعضاي هيات دولت به عنوان جانشين فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور در چند استان به منظور پيشبرد بهتر كارها و تصميم گيري ها در اين حوزه است.

وي ادامه داد: يكي از نكات مورد توجه مقام معظم رهبري در پيشبرد اقتصاد مقاومتي توجه به بنگاه هاي اقتصادي كوچك و متوسط است كه نظام بانكي نيز تمركز خود را براي اعطاي تسهيلات مالي در اين حوزه قرار داده است.

جانشين رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي دراستان قزوين با بيان اينكه بانك ها در دنيا مسئول تامين منابع مالي بنگاه هاي اقتصادي كوچك و متوسط مي باشند كه معمولا اين منابع به شكل كوتاه مدت اعطا مي شوند، افزود: تامين منابع براي بنگاه هاي بزرگ كه عمدتا بلند مدت هستند در اختيار بازار سرمايه است.

سيف اظهار كرد: به طور طبيعي واحدهاي اقتصادي بزرگ از قدرت بيشتر و صداي بلندتري نسبت به بنگاه هاي متوسط و كوچك برخوردار هستند كه اين موضوع اهميت حمايت از بنگاه هاي كوچك تر را مي رساند.

اين مقام مسئول در ادامه به پيشنهاد سازمان مديريت و برنامه ريزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت براي اعطاي تسهيلات سرمايه در گردش مورد نياز بنگاه هاي اقتصادي كشور اشاره كرد و گفت: اين پيشنهاد از همان ابتداي طرح شدن مورد استقبال بانك مركزي قرار گرفت.

وي ادامه داد: اولويت پرداخت تسهيلات بانكي به واحدهاي كوچك و متوسط است كه در نقاط مختلف كشور پراكنده شده اند.

سيف اضافه كرد: اين اولويت در پرداخت تسهيلات بانكي مزاياي زيادي دارد كه از جمله آنها رونق اشتغال در استان هاي مختلف و كاهش مهاجرت براي يافتن شغل است.

وي در ادامه با اشاره به سياست هاي نظام بانكي براي حمايت از توليد، يادآور شد: دركل كشور ارائه تسهيلات به يازده هزار و 766 واحد به تصويب رسيده كه از اين ميان 88 هزار ميليارد ريال پرداخت شده است.

رئيس كل بانك مركزي گفت: براي پرداخت تسهيلات، بانك ها نبايد سابقه بدهي بنگاه ها را در نظر بگيرند كه البته اين موضوع به معناي چشم پوشي از دريافت طلب آنها نيست چرا كه بانك مركزي نمي تواند به بانك ها بگويد كه از طلب هاي خود گذشت كنند.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود اتكاي نظام بانكي كشور به وثيقه را زياد دانست و گفت: مي توان با ارزيابي دقيق از زمان راه اندازي، فعاليت و به سود رسيدن واحدهاي دريافت كننده تسهيلات، نسبت به تعيين زمان بازپرداخت وام و ميزان آن اقدام كرد و به اين ترتيب از اتكاي زياد به وثيقه كاست.

سيف سخت گيري برخي بانك ها در مورد وثيقه را با برنامه ريزي آنها براي تعيين زمان مناسب بازپرداخت وام غيرضروري خواند و ادامه داد: در اين شيوه بنگاه ها پيش از آغاز كار و به سود رسيدن مجبور به بازپرداخت تسهيلات نيستند و دچار مشكل و سردرگمي نمي شوند و بانك ها مي توانند اطمينان بيشتري از بازگشت به موقع تسهيلات خود داشته باشند.

وي در ادامه منابع بانكي را محدود خواند و اظهار كرد: اين منابع بايد به درستي و در جاي خود صرف شده و هزينه شوند تا شاهد تحول در توليد و اقتصاد كشور باشيم.

جانشين ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور در قزوين از اين استان به عنوان يكي از استان هاي مطرح كشور در حوزه توليد و اقتصاد نام برد و پيشنهاد داد تا با تشكيل كارگروهي به منظور فعال سازي بنگاه هاي اقتصادي قزوين، از ظرفيت بانك هاي عامل براي فعال كردن اين بنگاه ها و تحرك بخشي به توليد در اين استان به شكل مناسب استفاده شود.

اين مقام مسئول با بيان اينكه آثار تحرك در اقتصاد خود را مشاهده مي كنيم،افزود: در سه ماهه نخست امسال رشد اقتصادي كشور به 5.4 درصد رسيده كه نشانه مثبتي براي اقتصاد كشور در سال جاري مي باشد.

وي اظهار كرد: يكي از حداقل ترين كارهايي كه دولت ها براي تحرك بخشي به فعاليت هاي بخش خصوصي و سرمايه گذاران بايد انجام دهند مهيا ساختن بستر ثبات و آرامش در اقتصاد است كه اين موضوع را در سال هاي اخير شاهد بوده ايم.

رئيس كل بانك مركزي با بيان اينكه در آغاز كار دولت يازدهم شاهد تورم بالاي 40 درصد بوديم كه اين رقم امروز به 9.4 درصد كاهش يافته و تك رقمي شده است، اضافه كرد: علاوه بر اين امروز شاهد آرامش و ثبات در اقتصاد كشور هستيم كه اين موضوع موجب شده تا سرمايه گذاران و فعالان بخش خصوصي جرات تصميم گيري پيدا كرده و قدرت پيش بيني آينده را داشته باشند.

وي در ادامه از امسال به عنوان سالي ويژه براي اقتصاد كشور ياد كرد و گفت: دولت يازدهم تلاش زيادي را در سه سال و نيم گذشته انجام داد تا فعاليت هاي اقتصادي كشور را كه بخشي از آن در گذشته دچار انحراف شده بود را به مسير اصلي خود بازگردانده و روي ريل صحيح قرار دهد.

سيف با بيان اينكه خود را مقيد به ايجاد انضباط در سياست هاي پولي و مالي و بودجه اي كرده ايم، اظهار كرد: توجه به اين موضوع آثار خوب و مثبتي را در اقتصاد كشور به جا گذاشته است.

وي اضافه كرد: در دوره گذشته نرخ ارز با نوسان هاي زيادي همراه بود و فعالان اقتصادي را دچار شوك مي كرد ولي امروز از اين موضوع خبري نيست و قيمت ارز به دور از هيجان ها و التهاب هاي غيرمعمول روند طبيعي خود را در پيش دارد.

Powered by Tetis PORTAL