J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
13 مرداد 1397 14:9:30
گفتگو كردن و داشتن منطق مي تواند مشكل گشاي جامعه كنوني باشد

رئيس انستيتو علوم اسلامي و انساني هامبورگ گفت: داشتن منطق و روحيه گفتگو و ايجاد شرايط براي تبادل نظر مي تواند گره گشاي بسياري از مشكلات جامعه باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي، ، حجت الاسلام محمد رضوي  درجلسه  كارگروه توسعه مديريت و منابع انساني افزود: جهان كنوني به جاي پرخاشگري و جنگ بيش از هر زماني به گفتگو و تبادل نظر نياز دارد تا در اين روش بتواند ديدگاههاي خود را منتقل كرده و با ايده هاي ديگران نيز اشنا شود.

وي افزود: در شرايطي كه دين مبين اسلام به گفتگو و مشورت و تبادل نظر تاكيد فراواني دارد معلوم نيست چرا براي حل مشكلات خود از اين ظرفيت استفاده نمي كنيم.

رضوي بيان كرد: اگر بتوانيم فرهنگ گفتگو را در ميان گروههاي مختلف مردم نهادينه كرده و رواج دهيم قادر خواهيم بود بسياري از مشكلات خود را حل كنيم.

رييس انستيتو علوم اسلامي و انساني هامبورگ يادآورشد: اگر فضاي گفتگو در جامعه مهيا شود ديگر كسي برنده و يا بازنده نيست و در بستري شفاف مي توان ضمن آشكار كردن حقايق و واقعيتها از نواقص و كاستي ها نيز مطلع شد.

وي اضافه كرد: بايد بپذيريم كه با گفتگو ميتوان حقانيت خود را ثابت و افكار و انديشه هاي درست خود را نيز منتقل كرد و روي ديگران تاثير گذاشت.

رضوي اظهارداشت: امروزه نا اميدي و ياس يك نوع بيماري مهم در جوامع بشري است كه بسياري از كشورها با استفاده از كارشناسان و روان پزشكان براي رفع آن هزينه مي كنند و بهترين روش آن گفتگوست.

وي گفت: اگر به نيروي انساني به عنوان يك سرمايه ارزشمند اهميت ندهيم بايد هزينه هاي زيادي را دراينده متحمل شويم و اتكا به منابع خدادادي طبيعي ما را به سرمنزل مقوص نمي رساند.

رضوي اظهارداشت: با انتشار مجله اي با عنوان گفتگو در انستيتو علوم اسلامي و انساني هامبورگ توانستيم نظر مخاطبان را جلب كرده و بيش از سه هزار دانشگاهي را مشترك كنيم.

رئيس انستيتو علوم اسلامي و انساني هامبورگ گفت: با توجه جدي به تحقيقات توانستيم ۱۶۴ پروژه مطالعاتي را به كتاب تبديل كنيم و مجله تخصصي گفتگو به صورت مستمر منتشر مي شود.

رضوي بيان كرد: با اجراي برنامه هاي اسلامي در مساجد، حسينيه ها، تكايا و جمعيت هاي اسلامي در اروپا در سال ۱۹۹۴ فقط در كشور آلمان ۲۷۰۰ مجوز به مجموعه هاي اسلامي داده شد.

وي اظهارداشت: با همكاري يك هيئت موسس آلماني مركز مطالعاتي و يك واحد دانشگاهي مستقل خودگردان را در اين كشور تاسيس كرديم تا زمينه تحصيل علاقمندان در رشته هاي علوم اسلامي مهيا شود.

رضوي اضافه كرد: در حال حاضر  ۲۷ روحاني آلماني از اسلام شناسان محلي در دانشگاه ها و مراكز علمي فعاليت مي كنند و توانستيم شعبه اي در اتريش و سوئيس تاسيس كرده و با سه واحد دانشگاهي مستقل و خودگردان در سه كشور آلماني زبان ارتباط برقرار كنيم.

وي اظهارداشت: در اين مراكز حتي افراد غير مسلمان مي توانند در رشته هاي اسلام شناسي تحصيل كنند و در حال حاضر ۲ نفر از شهرداران شهرهاي آلمان و برخي ازافراد برجسته مسيحي و كاتوليك دانشجوي اسلامي شناسي ما هست.

رضوي در ادامه تصريح كرد: امروز نسل جوان ما را درك نمي كتد و ماهم او را نمي فهميم چون باب گفتگو را باز نكرده ايم.

وي اضافه كرد: جوان امروز دين گريز نيست اما روش برخورد با وي را نمي دانيم به همين دليل گاهي جوانان را جور ديگر تصور مي كنيم و روش برخورد با اين گروه را اشتباه انتخاب مي كنيم.

رضوي بيان كرد: جوان امروز حرف نادرست را از والدين و روحاني و معلم هم نمي پذيرد و ما نبايد در جاده يك طرفه گام برداريم و فقط ايده خود را تزريق كنيم.

وي اظهارداشت: بايد همه افراد فرصت پيدا كنند تا حرف بزنند و منطق و تحليل ارايه كنند و اگر ذهني به شبهات درگير شد نگران نشويم بلكه پاسخگو باشيم.

رضوي تصريح كرد: در جامعه ما برخي تكاليف شرعي در حال فراموش شدن است و بايد نگران باشيم و تدبير كنيم و بدانيم كه گر كارها زيرزميني شود اسيبهاي ما بيشتر خواهد شد.

وي افزود: اگر فهم قرآني داشته باشبم مشكلات كمتر مي شود و براي سلامت اخلاقي جوامع بايد به قرآن نزديك شويم

 

Powered by Tetis PORTAL