J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1 دي 1395 12:56:16
معاون وزير ارتباطات بر لزوم استفاده از ظرفيت فضاي مجازي براي پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي تاكيد كرد

معاون امور دولت ، مجلس و امور استان هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: بايد با استفاده از ظرفيت هاي فضاي مجازي به سمت پيشبرد تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي گام برداريم و از حوزه فناوري اطلاعات براي بهبود فضاي كسب و كار و اشتغالزايي استفاده كنيم.

مرتضي براري در نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان قزوين، از كاهش شكاف ديجيتالي در كشور به عنوان يكي از اهداف دولت ياد كرد و افزود: از همين رو در آغاز به كار دولت يازدهم شاهد تصويب قانوني بوديم كه به الزام اختصاص درآمدهاي بخش فناوري اطلاعات به منظور توسعه زيرساخت هاي اين بخش تاكيد مي كرد.
اين مقام مسئول گفت: در حال حاضر با افزايش زيرساخت هاي مرتبط با حوزه فناوري اطلاعات، علاوه بر شهرها، بسياري از روستاها نيز به سطح وسيعي از خدمات الكترونيكي در كنار تلفن هاي ثابت و همراه و اينترنت پرسرعت دسترسي دارند.
وي از ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان يكي از مزيت هاي نوين در توسعه كشورها نام برد و گفت: امروزه با استفاده از ظرفيت نيروي انساني خلاق مي توان از طريق فعاليت در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات به خلق ثروت پرداخت.
براري، از ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان پيشران و موتور محرك توسعه در زمان كنوني ياد كرد و افزود: با اين وجود سهم كشور از درآمدهاي مربوط به اين حوزه ناچيز بوده و با رقم مورد نظر فاصله داريم.
معاون امور دولت ، مجلس و استانهاي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: با اجراي طرح هاي دولت به منظور تقويت زيرساخت هاي حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات، شكاف ديجيتالي در كشور كاهش يافته است.
وي با بيان اينكه در سال 2013 سهم ارتباطات و فناوري اطلاعات در اقتصاد جهان سه هزار و 500 ميليارد يورو بوده است، اظهاركرد: با توجه به شاخص هاي مرتبط با جمعيت، مساحت و سهم توليد علم در داخل بايد يك درصد از اين رقم به كشورمان اختصاص پيدا مي كرد، درحالي كه سهم ايران پارسال از اين حيث 390 هزار ميليارد ريال بود كه معادل يك چهارم سهم مورد انتظار بوده است.
اين مقام مسئول گفت: سهم ارتباطات و فناوري اطلاعات از اقتصاد جهان براساس پيش بيني ها در سال 2020 ميلادي به 5 تا 7 هزار ميليارد يورو افزايش مي يابد كه مطابق با شاخص هاي كشورمان بايد از اين ميزان 200 هزار ميليارد تومان به ايران اختصاص پيدا كند.
وي ادامه داد: با اين وجود پيش بيني ما اين است تا پايان برنامه ششم توسعه بايد از وضعيت فعلي يك هزار ميليارد ريال از بازار ارتباطات و فناوري اطلاعات در كشور درآمد ايجاد شود و بايد همه تلاش خود را براي تحقق اين رقم به كار بگيريم.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه سهم خدمات در بخش اقتصاد بايد افزايش پيدا كند، اظهار كرد: در حال حاضر سهم اين بخش در كشورهاي توسعه يافته بيشتر از 70 درصد است ولي در كشور هنوز با رسيدن به اين رقم فاصله داريم.
براري در بخش ديگري از صحبت هاي خود تقويت دولت الكترونيك را ضروري دانست و گفت: كاهش هزينه، افزايش كيفيت و سرعت، ارتقاي بهره وري و كم شدن مفاسد اداري را از جمله مزاياي تقويت خدمات الكترونيكي از سوي دستگاه هاي اجرايي است.
وي با بيان اينكه در حال حاضر خدمات الكترونيك در سيستم بانكي كشور به خوبي جا افتاده است، اظهار كرد: ارائه اين خدمات از بستر فناوري اطلاعات ضمن صرفه جويي در وقت، انرژي و هزينه ها، موجب شده تا هزينه ارائه هر خدمت كه در حالت سابق 10 هزار ريال بود به 150 ريال كاهش يابد.
اين مسئول در ادامه به نقش فناوري اطلاعات در رونق حوزه گردشگري اشاره كرد و گفت: با همكاري دستگاه هايي چون ميراث فرهنگي و شهرداري ها مي توان از ظرفيت اين بخش براي رونق بخش گردشگري استفاده كرد.
وي با بيان اينكه امروزه شركت هاي فعال در حوزه فناوري اطلاعات در حال تبديل شدن به برترين برندهاي اقتصادي دنيا هستند، اظهار كرد: امروز تغيير و چرخش بازار را به سمت اين حوزه شاهد هستيم و گفته مي شود تا سال 2020 هر 10 برند برتر دنيا در اين بخش فعال خواهند بود.
براري، خواستار فعاليت بيشتر دانشگاه ها براي خلق ثروت با استفاده از فناوري اطلاعات شد و اظهار داشت: دانشگاه هاي ما بايد با استفاده از ظرفيت هاي اين حوزه دانشجويان كارآفرين و خلاق را تحويل جامعه بدهند.
وي با بيان اينكه امروز بيشترين ارزش افزوده مربوط به فعاليت هاي بخش خدمات است، اظهاركرد: برخلاف بخشي مانند صنعت كه براي ايجاد يك شغل در آن بايد شاهد سرمايه گذاري 2 ميليارد ريالي باشيم، در حوزه خدمات مي توان با 50 ميليون ريال يك فرصت شغلي ايجاد كرد.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه مي توان با استفاده از ظرفيت فضاي مجازي و فعاليت بخش خصوصي شاهد تحول در ارائه خدمات مرتبط با حوزه هاي گردشگري، امور شهري و بخش سلامت باشيم، گفت: به عنوان نمونه امروز در سطح كشور شاهديم گروه هاي مختلفي از جوانان خلاق و دانشجويان با ساختن نرم افزارهاي ارائه دهنده خدمات توانستند درآمدهاي بسيار هنگفت و قابل ملاحظه اي داشته باشند.
براري با بيان اينكه به جز تهران هنوز در سطح استان ها شاهد استفاده مناسب و مطلوب از ظرفيت هاي فناوري اطلاعات براي ارائه خدمات نوين به شهروندان نيستيم، افزود: بايد با عزم جدي مديران در سطح استان ها نيز بتوان از اين حوزه به خلق ثروت پرداخت.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه از قزوين به عنوان استاني مستعد براي خلق ثروت در حوزه فناوري اطلاعات ياد كرد و گفت: اين استان با برخورداري از 130 هزار دانشجو و داشتن نيروي انساني با دانش مي تواند در اين حوزه گام هاي بسياري موثري بردارد.
وي با اشاره به افزايش پهناي باند اينترنت در استان قزوين در دولت يازدهم از 29 به 120 گيگابايت، اظهار كرد: دولت بسترهاي استفاده از فناوري اطلاعات به منظور توسعه بخش هاي مختلف را فراهم كرده است بنابراين بايد از اين بسترها به خوبي براي تحقق اهداف خود و ايجاد درآمد و ثروت استفاده كنيم.
وي با بيان اينكه همزمان با كشورهاي توسعه يافته، فناوري ارتباطات نسل چهارم در سطح شهرها و روستاهاي كشور ارائه شده است كه نشان از افزايش سرمايه گذاريها در اين حوزه مي باشد، اظهار كرد: به عنوان نمونه در سال گذشته شاهد انجام يك هزار و 300 ميليارد ريال سرمايه گذاري به منظور تقويت زيرساخت هاي حوزه فناوري اطلاعات در قزوين بوده ايم و تا پايان كار دولت يازدهم نيز يك هزار ميليارد ريال ديگر در اين بخش در اين استان سرمايه گذاري مي شود.

Powered by Tetis PORTAL