J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
7 مهر 1395 13:7:14
انتقال آب از سد طالقان مشكل آب استان قزوين را حل مي كند

رييس جمهور در اجتماع پرشور مردم استان قزوين گفت: انتقال آب سد طالقان به استان قزوين مشكل كم آبي و بحران آب اين استان را مرتفع مي كند.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در سي و يكمين سفر استاني به قزوين افزود: برايرفع مشكل  آب قزوين، يك طرح كوتاه مدت داريم كه امسال انجام مي شود و يك طرح بلند مدت براي انتقال آب سد طالقان به قزوين داريم كه تصميمات لازم براي اجراي آن اتخاذ خواهد شد.

وي ادامه داد: در طول سالهاي گذشته و در دولت هاي قبلي، آبياري نوين در قزوين در ۲۰هزار هكتار اجرا شده كه دولت در اين مدت ۵هزار هكتار آبياري نوين را اجرا كرده و با اين سفر در سال ۹۵ و ۹۶ ميزان ۲۰ هزار هكتار ديگر آبياري نوين در اين استان افزوده خواهد شد كه اين اولين تصميم دولت براي استان قزوين است.

وي با اشاره به اينكه قزوين به عنوان چهره درخشان مردم فداكار در كشور ايران مي درخشد، گفت: قزوينِ شهيد رجايي، آن چهره ماندگار، استوار، مقاوم، صبور و داراي ايستادگي كه همواره افتخار مي كرد به عنوان فرزند ملت باشد، شهيد رجايي كه بار بسيار سنگين اداره و ثبات كشور در شرايط بسيار سخت سالهاي ۵۹ و ۶۰ تا روز شهادت خود را به دوش گرفت.

روحاني با بيان خاطره اي از شهيد رجايي در زمستان سال ۵۷ گفت: شبي عده اي از بزرگان كشور در حضور شهيد بهشتي در ساختمان نخست وزيري جلسه اي داشتيم، ديروقت بود. جلسه حدود ساعت ۱۰ شب شروع شد. مرحوم رجايي براي تكميل كارهايش پشت ميز نشسته بود و ما هم روي زمين نشسته بوديم. اما حدود ۱۱ شب نگاه كرديم و ديديم مرحوم رجايي پشت ميز خوابش برده است كه آن زمان شهيد بهشتي به ما گفت ساكت باشيد. ايشان ۴۸ ساعت است كه نخوابيده اند.

رئيس جمهور افزود: مرحوم رجايي در آن شرايط حساس كشور، بار مسئوليت را بر دوش گرفت و ۸ شهريور را به عنوان روز جاودانه ايثار و شهادت خود و يار ديرينش شهيد باهنر به ثبت رساند.

وي با اشاره به اينكه قزوين شهر شهيد بابايي است، گفت: آن خلبان ايثارگر و بي نظير در تاريخ ايران كه خاطرات فراواني از وي قبل از جنگ، در دوران جنگ و در جبهه هاي نبرد دارم كه فرصت ديگري لازم است تا آنها را بيان كنم.

رئيس قوه مجريه با اشاره به اينكه ۳۱ شهريور صدام ميان متجاوزگر به كشور ما حمله كردند، عنوان كرد: اولين قدرتنمايي نيروهاي مسلح سرزمين ما در روز اول مهر با پرواز ۱۴۰ فروند هواپيما به قلب عراق و بمباران مراكز حساس و حياتي عراق بود.

روحاني ادامه داد: درسي كه ملت ايران به متجاوزين در كمتر از ۲۴ ساعت دادند، سراسر عراق را به لرزه درآورد و پيامي براي جهانيان داشت كه غيورمردان ايران در هيچ شرايطي تجاوز را تحمل نخواهند كرد.

وي گفت: در سراسر ۸ سال دفاع مقدس، سپاه، بسيج، ارتش، نيروهاي انتظامي، مردم غيور و عشاير، مقاومت كرده و توانستند عظمت ملت را در تاريخ جهان به ثبت برسانند.

رئيس جمهور افزود: امروز بايد از دفاع مقدس درس بياموزيم، دفاع مقدس در سايه ايثار، ايستادگي و انگيزه هاي ديني در برابر جهانيان بود.

روحاني افزود: اگر مردم دو دستگي، اختلاف و شكاف ميانشان حاكم بود، اگر مردم در گوشه و كنار فقط شعار مي دادند و كمر همت براي فداكاري و ايثار نمي بستند، اگر ملت ايران در برابر متجاوزين ايستادگي نمي كردند، آيا ما مي توانستيم به پيروزي بزرگ و پرافتخار در دفاع مقدس دست يابيم؟

رئيس جمهور ادامه داد: امروز هم، راه پيشرفت و تعالي ما در سايه وحدت، برادري و انسجام براي حفظ منافع ملي امكان پذير است. من در اينجا مي خواهم به مردم غيور استان قزوين و مردم ايران عرض كنم به عنوان پيام سفر به اجلاس غيرمتعهدها در آمريكاي لاتين و به عنوان سوغات سفر، از سازمان ملل، مردم غيور ايران مي خواهم نمونه اي از آثار وحدت، ايستادگي شما و اجراي رهنمودهاي مقام معظم رهبري را به عرضتان برسانم.

وي تصريح كرد: سه سال قبل هر كسي كه به سازمان ملل يا ديگر اجتماعات جهاني مي رفت، شاهد وحدت غرب و شرق و مزدوران آنها براي اتهام زني به ملت بزرگ ايران بودند.

روحاني گفت: در همه سخن ها و جلسات يا سخن آنها لحن نصيحت به مسئولين ايراني بود كه مثلا چرا در امور داخلي كشورها مداخله مي كنيد؟ چرا سلاح كشتار جمعي توليد مي كنيد؟ و چرا جهان را تهديد مي كنيد؟ و از اين قبيل اتهامات بي اساس وارد مي كردند.

رئيس جمهور اضافه كرد: امسال در سراسر اجتماعات بين المللي در مذاكرات، جلسات و ملاقات هايي كه من در حد فرصت خود با ۲۲ نفر از رهبران جهان داشته ام، اولين سخني كه آنها گفتند تبريك به ايران براي موفقيت در برابر قدرت هاي جهاني بود.

وي تصريح كرد: كشورهاي غيرمتعهد به ما مي گفتند پيروزي شما در مذاكرات هسته اي تنها دفاع از حقوق خودتان نبود بلكه دفاع از حقوق جهان در حال توسعه و همه كشورهاي در حال پيشرفت بود.

روحاني اظهار داشت: ما در مذاكرات هسته اي به جهانيان گفتيم شما نمي توانيد فناوري هاي پيشرفته را در چند كشور منحصر كنيد. شما نمي توانيد به كشورهاي در حال پيشرفت بگوييد كه نبايد به فناوري هاي پيشرفته ورود كنيد.

رئيس جمهور ادامه داد: اين پيام صريح اجلاس غيرمتعهدها به ملت بزرگ ايران بود. امسال در سازمان ملل اگر سخن و حمله اي بود، حمله به آنهايي بود كه مي خواهند از فرصت برجام به خوبي استفاده كنند. اگر سخن تندي بود آن سخن به آنهايي بود كه به مردم مظلوم يمن حمله و آنها را بمباران مي كنند.

وي افزود: شما ملت غيور ايران و جوانان عزيز در اين سه سال با ايثار، فداكاري و ايستادگي‌تان چهره ايران را در برابر ديدگان جهانيان عوض كرده و عزت بخشيديد.

روحاني گفت: دولت اگر هر پيشرفتي داشته باشد، در سايه حمايت هاي ملت و هدايت هاي رهبري معظم انقلاب بوده است. اين شما بوديد كه پيروز شديد و ما نماينده شما بوديم.

رئيس جمهور بيان كرد: ما امروز در سراسر جهان در تمام مذاكرات اين را مي گوييم كه چگونه بايد از فرصت پسابرجام در فضاي ايران و منطقه استفاده كرد.

وي تصريح كرد: ايران به عنوان سدي در برابر تروريسم در منطقه و جهان ايستاده است، ديگر گذشت روزهايي كه ايران را به حمايت از تروريسم متهم مي كردند، ايران را به ساخت بمب هسته اي متهم مي كردند و از اين قبيل اتهام هاي بي اساس و امروز عظمت ايران براي همه جهانيان روشن شده است.

رئيس جمهور با بيان اينكه ملت ايران توانسته چهره واقعي اين سرزمين را به جهانيان نشان دهد، ادامه داد: ما در سفري كه به نيويورك به آمريكا داشتيم، ديديم تمام كشورهاي توليد كننده و صادركننده نفت به خاطر افت قيمت نفت در يك سال و نيم گذشته دچار چه مشكلات عجيبي شدند.

روحاني ادامه داد: شما مي دانيد در ونزوئلا ۴۸۵ درصد تورم در عرض يك سال گذشته به وجود آمده است؟ شما مي دانيد عربستان در روزهاي اخير به خاطر كاهش قيمت نفت، حقوق كارمندان خود را كاهش داده؟ شما مي دانيد عربستان در سال گذشته ۱۰۰ ميليارد دلار كسري بودجه داشته و از ذخاير كشور براي اداره امور خود استفاده كرده است؟
رئيس جمهور عنوان كرد: چرا روزنامه ها، صدا و سيما، خبرنگاران و نويسندگان واقعيت هاي ايران را به مردم نمي گويند؟ مردم بدانند در يك سالي كه گذشت با وجود افت قيمت نفت نه تنها ما از ذخاير برداشت نكرديم بلكه ۲۰ درصد درآمدمان را به ذخاير ريختيم.

وي گفت: در همه كشورهاي توليدكننده نفت، قيمت پول ملي به نصف و در بعضي كشورها به يك پنجم تنزل پيدا كرده است اما بازار ايران در شرايط سخت يك سال گذشته كه نفت از ۱۲۰ دلار به ۴۰ دلار كاهش پيدا كرده بود، داراي ثبات بود و كشور بي دغدغه اداره شد، چرا شكر نعمت نمي كنيد؟

روحاني گفت: به برخي كشورهاي صادر كننده نفت گفتند در يك سال گذشته هم رشد اقتصادي داشتيم و هم تورم كاهش يافته كه دچار حيرت بودند و مي گفتند شما چند صد ميليارد دلار از ذخايرتان برداشت كرديد، اما من گفتم ما ميلياردها دلار به ذخايرمان هم اضافه كرديم.

رئيس جمهور عنوان كرد: من گزارش كار دولت نمي دهم، گزارش ايستادگي شما ملت را مي دهم؛ بايد خودمان را براي ساختن ايران آماده كنيم زيرا تمام شاخص ها مي گويد كه حركت اقتصادي در ايران رو به رشد است.

رئيس قوه مجريه ادامه داد: نه تنها در شكر، برنج، جو، ذرت و ساير محصولات قدم به پيش گذاشته ايم، بلكه در صنعت هم حركت رو به جلو داريم.

روحاني عنوان كرد: استاندار قزوين به من قول داده كه تا پايان سال هزار مركز اقتصادي را كه يا با تمام ظرفيت كار نمي كنند يا نياز به تخريب شدن دارند را فعال كند؛ حركت مردم قزوين در جهت صنعت است.

وي گفت: صادرات ما نشان مي دهد حركت اقتصادي، صنعت و خدمات رو به جلو است. همانطور كه در پيام نوروزي اعلام كردم و گفتم به دنبال هدف رشد ۵ درصدي در اقتصاد هستيم، امروز قول مي دهم در ماه هفتم سال تا پايان سال رشد اقتصادي به بالاي ۵ درصد خواهد رسيد.

رئيس جمهور اضافه كرد: در اين سفر براي توسعه بيشتر استان قزوين، آنچه در توان داشتيم در تهران تصميم گيري كرده و شرح آن فردا در شوراي اداري استان تشريح خواهد شد.

روحاني ادامه داد: اولين تصميم دولت در زمينه آب استان است. بايد آب كشاورزي را درست كنيم.

وي با بيان اينكه بايد از آب به طور بهينه استفاده كنيم، خاطرنشان كرد: دولت در طول سالجاري ۲۰ هزار هكتار زمين كشاورزي را با آبياري نوين احياء خواهد كرد.

 

Powered by Tetis PORTAL